Scenariusz lekcji muzyki dla klasy V " Jak powstaje głos" jest przedstawieniem prozpozycji zajęć lekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej z wykorzystaniem podręcznika U.Smoczyńskiej i K. Jakóbaczak- Drążek " Muzyka i my" klasa 5.
KONSPEKT LEKCJI MUZYKI DLA KLASY V
Temat: JAK POWSTAJE GŁOS ?
I. Temat kompleksowy: Głos to też instrument.
II. Cele operacyjne:Uczeń wie:- Jak powstaje głos ludzki.
- Jak należy dbać o swój głos.
- Jak głos rozwija się podczas prawidłowego śpiewu.
- Jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu.
Uczeń potrafi: - Zaśpiewać piosenkę „Familijny blues”.
- Naśladować głosem dźwięki rzadko używane w mowie potocznej.
- Określić różnice pomiędzy głosami kobiet, mężczyzn, dzieci, ludzi starszych.
- Wyrazić głosem przeciwstawne emocje.
III. Metody: Praca z tekstem.
Praktyczna – ćwiczenia twórcze.
Pogadanka.
IV. Formy pracy: Zbiorowa.
Indywidualna.
V. Środki dydaktyczne: Magnetofon.
Odtwarzacz CD.
VI. Pomoce dydaktyczne: Podręcznik.
Ćwiczenia.
Zeszyt.
VII. Materiały: Kaseta magnetofonowa.
Płyta CD
VIII. Czas : 45 min.
IX. Przebieg lekcji:1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości poznanych na ostatniej lekcji:
1.1. Prezentacja fragmentu utworu F. Schuberta – kwintet fortepianowy „Pstrąg”
1.2. Zadanie dla uczniów: Jakie instrumenty wykonują dany fragment utworu?
(Fortepian – instrument strunowy, uderzany)
.3. Przypomnienie wiadomości o instrumentach strunowych uderzanych.
1.4. Przypomnienie tekstu piosenki p.t.: ”Familijny blues”
1.5. Wspólny śpiew piosenki.
1.6. Śpiew piosenki w grupie czteroosobowej (ocena wykonania).
2. Zapisanie tematu lekcji
3. Głos jako podstawowy sposób porozumiewania się ludzi.
4. Głos jako pierwszy instrument w dziejach ludzkości.
5. Możliwości głosu ludzkiego
5.1. Ćwiczenie: Kto potrafi naśladować „dziwne dźwięki i odgłosy” ?
6. Mowa ludzka elementem wyrażania emocji:
6.1. Ćwiczenie: Wykorzystując zwrot „O, jesteś ...” przedstawiamy uczucia:
Radość
Smutek
Gniew
Strach
Nudę
Zachwyt
7. Różnice brzmienia głosu kobiecego, męskiego, dziecięcego oraz osób starszych.
7.1. Ćwiczenie: Czy znasz głosy innych uczniów z klasy?
8. Jak powstaje głos ludzki?
8.1. Etapy tworzenia się głosu w ciele ludzkim.
8.2. Jak należy dbać o swój głos?
8.3. Rozwój głosu.
8.4. Prawidłowy oddech podczas śpiewu.
X. Rekapitulacja1. Zebranie najważniejszych wiadomości – podsumowanie zajęć.
2. Zadanie domowe: Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zadania ze str.26, 27 i 29 - ćwiczenia utrwalające poznane wiadomości.
Opracowała: Mariola Czyczyło